T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Atikali İlkokulu

TARİHÇEMİZ

tarihçe      Okulumuz ve okulumuzun bulunduğu semt adını Sultan II. Beyazıt’ın vezirlerinden olan Atik Ali Paşa’dan almıştır.

       Okulumuzun eski binası (şimdiki MEB Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü), 1851 yılında Padişah Abdülmecit tarafından Hırka-i Şerif Camii yaptırıldığında Piyade Muhafız Karakolu olarak yapılmıştır. Harp yıllarında hastane, sonraları mahkeme olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetten sonra polis karakolu, 19. İlkokul, Hırka-i Şerif İlkokulu ve 1953 yılından itibaren Atikali İlkokulu olarak kullanılmıştır. Tek katlı bir binadır. İçinde dört derslik ve bir öğretmenler odası bulunmaktaydı.

 

      1975 yılında şimdiki yerinde inşa edilen okulumuz, iki katlı ve on altı derslikli olarak hizmete girmiştir. Bu binada idare odaları, öğretmenler odası ve bir de müsamere salonu bulunmaktaydı. Bu binamız 2006 yılında büyük onarımdan geçmiştir. Bu bina halen B Blok olarak kullanılmaya devam etmektedir.

 

      2000 yılında ise yeni binamız on sekiz derslikle hizmete girmiştir. 2006 yılında çok amaçlı salonumuz Fatih Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek hizmete açılmıştır. Bu bina halen A Blok olarak kullanılmaya devam etmektedir.

 

      İlk şehit sadrazam Atik Ali Paşa´nın adını taşıyan okulumuz, Atatürk’ün ışığında, milli ve kültürel değerlere bağlı, çağımızın teknolojik gelişmelerini kullanarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.

 

 

 

İlk okul binamızİkinci binamız

Yayın: 2012-12-30 - Güncelleme: 2016-10-28 22:36:39 - Görüntülenme: 3285